SUPER MOC CZY KULA U NOGI?

Zamień kulę u nogi na super moc

Kto nie docenia swoich mocnych stron? Kogo ciągną w dół te słabe? Masz tak? Marce to nie pomoże, a firmie może zaszkodzić.

Po co zadaję te pytania? Bo są ważne, ponieważ na mocnych stronach opieramy swoje działania, rozwój firmy, drogę do awansu. Słabe strony mogą nas zniechęcać i blokować. No właśnie, samo życie, ale możesz coś z tym zrobić.

JAK ZIDENTYFIKOWAĆ MOCNE STRONY?

 

#1 przyglądnij się co przychodzi Ci łatwo, co jest dla Ciebie naturalne i nie stanowi problemu.

To właśnie Twoje mocny strony, choć bywa, że błędnie interpretujemy je jako mało ważne, tylko dlatego, że przychodzą nam łatwo.

Nikt nie zaprzecza, że malarz, który sprawnie i piękne maluje portrety jest utalentowany. Przychodzi mu to bez wysiłku bo ma talent, a to że on się z tym talentem boksuje, ponieważ chce być jeszcze lepszy, to już inna sprawa. Chodzi o to, że talenty artystyczne łatwiej nam przyjąć za pewnik. A codzienne umiejętności, które sprawiają, że dobrze radzimy sobie w życiu i w pracy pokutują jako coś oczywistego i niewartego uwagi. A to błąd. Ja też go popełniłam.

Moim talentem jest komunikacja z ludźmi. Od dziecka, gdy pojawiałam się w nieznanym mi świecie, nie czekałam na cud, tylko podchodziłam do nieznajomych i mówiłam prosto: „Cześć, mam na imię Marzena mogę się z wami pobawić?.” Gdy byłam starsza pytałam co ludzie robią, dzisiaj pytam kim są i w czym mogę pomóc. Nie czekam tylko podchodzę i zaczynam rozmowę. Przecież większość z nas lubi się razem „bawić”, to dlaczego mam się tego bać? Ja w ludzi wierzę, uważam, że są dobrzy, tylko czasem zajmuje trochę czasu zanim się do nich dotrze. Automatem szukam uzasadnienia dla ich działań i decyzji. Łatwo nawiązuję pierwszy kontakt, jestem ciekawa tego kim są, co robią, z zasady nie oceniam, tylko czekam na rozwój sytuacji i może dlatego komunikacja przychodzi mi łatwo. Tak mam.

Ale przez długi czas mojego życia rodzina, znajomi i rodzina mówili mi, że to błędne założenie, że ludzie są wredni, a ja naiwna, że trzeba być czujnym, bo mogą nam zrobić krzywdę, a jak już ranią to ja za łatwo wybaczam i ciągle kogoś usprawiedliwiam. I jakoś nigdy nie pomyślałam, że oni mają rację, bo wiecie… ja w dupie mam życie w wiecznym przyczajeniu i czujności wobec otaczających mnie ludzi, tak funkcjonować nie potrafię.

I choć byłam pewna swego, nie traktowałam tej umiejętności jako swojej mocnej strony i kompletnie to bagatelizowałam. Aż pewnego dnia zauważyłam, że ja tym zaufaniem, niekombinowaniem i szczerością wygrywam. Wygrywam święty spokój, dobre kontakty, ciekawe współprace, inspirujące znajomości, ponieważ zaczęłam przyciągać dobrych ludzi.

A jak to działa w biznesie? Ludzie współpracują ze mną, bo jest naturalnie, bo oddaję im pomysły, bo dzielę się tym co wiem, bo powstaje nić połączenia, a czasem nawet iskrzy :) A gdy sytuacja jest problematyczna, bo to normalne gdy pracuje się z ludźmi? Wtedy wykorzystuję moją komunikację do szybkiego i najlepszego dla obu stron rozwiązania. Nie biję piany, nie zwalam winy na kosmitów, tylko analizuję sytuację, mówię jak jest i kończę współpracę w możliwie najlepszej atmosferze. Nie złorzeczę innym i nie biczuję siebie. Idę dalej. Dobre współprace i ciekawi ludzie to moje najważniejsze szanse wynikające z talentu :)

#2 wykorzystaj to co dostępne

Testy Gallupa czy polski FRIS mogą pomóc określić w czym tkwi Twoja siła. Testy diagnozują i opisują Twój naturalny sposób myślenia i działania. Pokazują, jak dobrze wykorzystać Twoje naturalne predyspozycje w pracy, w relacjach, w rozwoju osobistym.

O FRIS warto poczytać tutaj: https://fris.pl/

O talentach GALLUPa można poczytać na blogu Marty Bary: https://marta.bara.pl/talenty-wg-gallupa/

I dla jasności nie namawiam do zrobienia testu, ale pokazuję możliwości. Można zrobić test i to wydaje się celowe, ale może też wystarczy w poszczególnych opisach talentów znaleźć siebie i skupić się na tych mocnych stronach jakie w sobie odnajdziemy. Każdy decyduje sam :)

#3 level up

A gdy zaliczysz #1 i #2 poziom, to możesz się dalej rozwijać pod okiem coacha, trenera, mentora – co dla kogo dobre i co komu potrzebne.

CO ZROBIĆ ZE SŁABĄ STRONĄ?

Słabe strony to rzeczy w których nie czujemy się komfortowo, których nie potrafimy robić i dlatego się ich boimy. Dość często są to sprawy, których nie można pominąć, bo są konieczne do tego by iść w wyznaczonym kierunku, prowadzić firmę czy awansować w pracy.

Co zrobić na przykład gdy Twoja działalność wymaga obecności w social media, aktywności, prowadzenia webinarów i kręcenia filmów, gdy kamera Cię paraliżuje, a na Twoim insta pokazujesz tylko zdjęcia stóp z wakacji? To prawdziwa historia. Moja historia. I ta sytuacja była naprawdę zagrożeniem.

Co zrobiłam? Najpierw przeszłam syndrom wyparcia i uważałam, że nie ma problemu. Potem nadszedł etap buntu, gdy złorzeczyłam na ten świat i social media, szukałam takich outsiderów jak ja i razem przy winie wspieraliśmy się w naszym buncie przeciwko facebookowi, webinarom, live’om.

A potem okazało się, że jednak zaciekawiło mnie to co robią inni i poczułam, że też tak chcę i zaczęłam eksperymentować. Opanowałam bumeranga i zawiesiłam się pomiędzy zdjęciami i filmem ale było mnie już widać całą, nie tylko stopy. I okazało się, że to nie boli, że to nawet dobra zabawa jest. :)

JAK ZMIENIĆ KULĘ U NOGI NA SUPER MOC?

#1 deleguj zadania

Oddaj to co jest dla Ciebie trudne komuś innemu do zrobienia, ty masz spokój i poświęcasz 100 % energii na to co potrafisz, a inni mają pracę – wszyscy szczęśliwi.

#2 pytaj

Zanjdź kogoś kto wie w czym rzecz i zadawaj pytania. Nie pytamy czasem bo myślimy, że ludzie nie chcą się dzielić wiedzą, a Ci co wiedzą dziwią się, że ludzie nie pytają :) Dlatego pukaj do drzwi, pytaj, próbuj.

Dla tych co lubią pytać na kursach i warsztatach polecam akcję MBON Małopolskie Bony Rozwojowe, to w Małopolsce ale inne województwa też prowadzą podobne akcje. Można pozyskać od 50% do 80% dofinansowania na warsztaty i szkolenia. A lista mozliwości jest mega długa we wszystkich branżach.

link: https://mbon.pl/

 

#3 eksperymentuj

Jeśli nie ma chętnych do przejęcia zadania lub nie masz po prostu kasy, aby zapłacić za zrobienie przez kogoś tego czego chcesz się pozbyć – nie dawaj za wygraną. Zarządź eksperyment i spróbuj zrobić to najlepiej jak potrafisz, a potem jeszcze raz trochę lepiej i jeszcze raz :) Za każdym razem będzie lepiej. Bądź własnym bohaterem. Może potraktuj to działania jak zabawę czy grę komputerową. Skoro inni ludzie to robią lepiej lub gorzej, Ty też od tego nie umrzesz. Ja tak sobie powtarzam i na mnie to działa.

 

#4 schowaj do kieszeni strach przed opinią i komentarzem najbliższych

w moim przypadku okazuje się, że tego czego bałam się najbardziej w ogóle nie istniało. Rodzina, znajomi okazali się wsparciem i nawet podsuwają kolejne pomysły by działać.

 

#5 konsultuj

Tego czego nie wiemy lub nie potrafimy możemy się dowiedzieć i skonsultowac nasze działania ze specjalistami.

Warte są uwagi spotkania ze specjalistami i mentorami w ramach akcji PARP-u Early Warning – kompletnie za darmo i niemal bez formalności. Warto się zainteresować. W Krakowie spotkania prowadzi Pani Renata, konkret kobieta działająca od lat w biznesie. Przyszłam na spotkanie i powiedziałam co kuleje w mojej firmie i rozwiązanie przyszło już na 2 spotkaniu. Konkret i helicopter view na mój biznes w jednym :) Po czasie konsultacji przychodzi czas na mentora, którego wsparcie trwa pół roku. Warto spróbować.

link: https://www.parp.gov.pl/component/site/site/early-warning

 

Kolejną ciekawą opcją jest akcja Startup.malopolska – cykl szkoleń i wsparcie w prowadznie biznesu, obejmujący m.in.:

  • pozyskiwanie nowych żródeł klientów
  • usprawnienie sprzedazy
  • ulepszenie marketingu
  • pomoc w dobrej prezentacji firmy.

Zgłoszenia do 6 marca 2019!!

link: http://www.startup.malopolska.pl

 

#6 zapraszaj innych do współpracy

To też jest sposób, by zaprosić do projektu innych ludzi, którzy ogarniają to w czym Ty kulejesz. Projekt będzie miał szansę na realizację, Twoje braki nie zablokują działania, a przy okazji podpatrzysz jak inni działają :)

Warto korzystać z takich akcji – z każdego kontaktu z ludźmi w biznesie można coś dla siebie wynieść. Ostatecznie to nic skomplikowanego. Prawda? :) :) Oczywiście to kiepski żart, bo wprowadzanie zmian i podejmowanie działań, które są dla nas trudne jest niełatwym wyzwaniem, ale dlaczego nie spróbować? :)

 

 

Dajcie znać jak Wam idzie :)

 

Pozdrawiam, Mana

p.s.1 W przyszłym tygodniu będzie o tym jak wygląda wprowadzanie zmian :) Zapraszam!

p.s.2 Webinar w temacie słabych i mocnych stron do odsłuchania na grupie  START UP {school} BĄDŹ SOBĄ BĄDŹ MARKĄ

 LINK: https://www.facebook.com/mana.stoch/videos/2446491842051197/?source_id=194062217464135